poniedziałek, 22 lutego 2016

Akcja sprzątania jeziora Wielki Głęboczek

Puszki, butelki, pudełka po robakach i opakowania po zanętach oraz śmierdzące a zarazem trujące niedopałki papierosów to niestety nie zawsze widoczny ale realny obraz typowego stanowiska wędkarskiego.
Brodniccy wędkarze akcję sprzątania jeziora Wielki Głęboczek mają wpisaną w swój kalendarzod wielu lat. W dniu 21.02 2016 członkowie sekcji spławikowej BLS powstałej w 2011 roku przy Rejonie PZW w Brodnicy z własnej inicjatywy zorganizowali akcję, której celem było uprzątniecie brzegów i przygotowanie stanowisk na nadchodzący sezon wędkarski. Zależy nam bardzo na utrzymaniu czystości nad jeziorem konkursowym Wielki Głęboczek. Jest to wizytówka naszego rejonu. Nad Wielki Głęboczek zjeżdżają się wędkarze z całego Okręgu PZW Toruń. 


Efekty tegorocznego sprzątania brzegów jeziora Wielki Głęboczek nie napawają nas optymizmem. Wstępnie, w miejscu na którym regularnie odbywają się imprezy wędkarskie ilość śmieci była znikoma. Wędkarze biorący udział w zawodach są zobligowani do sprzątania własnych stanowisk. Generalnie dotyczy to wszystkich, jest to zapisane w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb. Największe skupisko śmieci znajdowało się na krótkim odcinku, który powszechnie jest zajmowany przez biwakujących wędkarzy i amatorów nocnych zasiadek. Pod krzakami znaleźliśmy całą gamę śmieci, począwszy od butelek po alkoholu i napojach, kończąc na pampersach, dmuchanym kole i plandece z polietylenu. 


Na wędkarza nie dbającego o swoje otoczenie nie ma rady. Mentalność takich ludzi odraza nas z tego faktu iż trzeba być totalnym leniem do potęgi żeby nie zabrać z sobą pudełka po robakach czy woreczka po zanęcie, które zajmują tyle miejsca co nic. Plastikowe butelki po napojach czy puszki po piwie można zgnieść. Czy naprawdę tak trudno jest to wszystko wrzucić do reklamówki i zabrać z sobą do domu? Ile miejsca zajmują w porównaniu do sprzętu, który wozimy? Nie można oczywiście zapomnieć, że śmiecą również turyści i cała reszta ludzi przebywających nad wodą lub jej otoczeniu. 


W rezultacie podczas akcji sprzątania jeziora Wielki Głęboczek zebraliśmy blisko 1000 litrów śmieci w ośmiu 120 litrowych workach. Udział brało 9 członków BLS. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz