sobota, 21 lutego 2015

Łowienie na bata - podstawy

Rozpoczynając naukę zaczynamy od najprostszych zagadnień, dotyczy to każdej dziedziny naszego życia. W wędkarstwie spławikowym zaliczamy do niej łowienie na bata. Bat to wędzisko teleskopowe bez przelotek, do którego doczepiona jest żyłka o takiej samej długości. Czyli to tak zwany zestaw pełny. Jest to najprostsza a przede wszystkim bardzo skuteczna metoda na ryby małe i średnie. Przeciwnicy tej metody argumentują, że nie da się łowić daleko. A białoryb żeruje tuż przy brzegu wśród trzcin i lilii wodnych gdzie ma stołówkę pełną smakołyków. 


czwartek, 19 lutego 2015

Zaginione łowisko cz.5

Wyprawa do wędkarskiego raju zaczęła przeradzać się w jakiś koszmar. Co to za diabelskie miejsce!? - pomyślałem. Ciarki przeszły przez moje ciało, a wiotkie mięśnie sparaliżował strach. W głębi duszy czułem niewyobrażalny i nie znany mi lęk. Naliczyłem około trzynastu wyraźnie starych i pozarastanych nagrobków, kontury niektórych z nich były ledwo widoczne i tylko spróchniałe drewniane krzyże świadczyły o czyimś pochówku. Skryte i tajemnicze miejsce na pewno kryje w sobie ponurą historię, której nie miałem ochoty poznać. Aczkolwiek mój wewnętrzny głos, instynkt i wrodzona ciekawość kierowały aby zagłębić się w temacie aby poznać prawdę. Choćby nie wiadomo jaka straszna była.

Zaginione łowisko cz.4

Słońce stało tuż nad horyzontem, wieczór był jasny, dobrze więc widziałem całą okolicę pod sobą. Przede mną rozpościerał się widok na całą bagienną dolinę. Z tej wysokości doskonale widziałem w odległości około kilkunastu kilometrów jezioro, obrzeżone gęstym sitowiem. Przez lornetkę zauważyłem liczne, niewielkie wyspy, na których wyraźnie coś się ruszało ale nie mogłem poznać co to jest.

Żyłka Super Cup - wyczynowa żyłka przyponowa

Żyłka Super Cup - Żyłka do budowy zestawów powinna charakteryzować się dużą wytrzymałością. Nieodzowną cechą charakterystyczną powinna też być miękkość, brak pamięci a niezaprzeczalnie jej średnica na całej długości musi być równa. Od kilku sezonów do wiązania przyponów oraz pełnych zestawów używałem różnych żyłek dedykowanych dla wędkarstwa wyczynowego. Nierzadko byłem rozczarowany, mógłbym rzec z frustrowany w momentach kiedy mnie zawodziły. Plątanie, skręcanie, mała wytrzymałość, ujawniały się w najbardziej nieoczekiwanych momentach. Wtedy kiedy liczyłem, że mój sprzęt mnie nie zawiedzie. Nie mam z tego tytułu do siebie żalu, brakowało mi doświadczenia. Najważniejsze, że potrafiłem wyciągnąć wnioski z minionych sytuacji. Obecnie mając za sobą bagaż doświadczeń znalazłem produkt godny polecenia, który mnie nie zawodzi a do tego pochodzi od rodzimego producenta i jest oferowany w świetnej cenie.

środa, 18 lutego 2015

Zaginione łowisko cz.3

Coś lub ktoś zbliżał się do nas. Atmosfera z każdą, sekundą, z każdym zbliżającym się do nas krokiem stawała się coraz bardziej nerwowa. Skierowałem wzrok w kierunku Corteza, kawał bydlaka, który miał niebywale ogromną fizyczną siłę. Chłop jak dąb, a ja zauważyłem u niego zaniepokojenie, zimny pot, bladą skórę. Wyglądało to naprawdę źle i bardzo mnie to wystraszyło. Moje chude słabe ciało ani Chester, którego kulkowata postura i niezrównoważone myślenie nie gwarantowały poczucia bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa, które zostało mocno zachwiane. Znajdowaliśmy się pośrodku wielkiego bagna, dziesiątki kilometrów od cywilizacji. 


poniedziałek, 9 lutego 2015

Gotowe przypony z haczykami - konieczność czy wybór?

Haczyk jest niepodważalnie jednym z najważniejszych elementów zestawu wędkarskiego. Niemal wszyscy wędkarze przywiązują do niego bardzo dużą uwagę, aczkolwiek początkujący spławikowcy często mylą się i stosują nieodpowiedni rozmiar lub typ haczyka. Przyczyną tego jest mit, który mówi, że haczyk dobiera się do wielkości ryby. Haczyk dobiera się do wielkości przynęty i jej rodzaju. Specyficznym przykładem są specjalne haczyki do ciasta z sprężynką na trzonku lub haki z zadziorami na długim trzonku do czerwonych robaków i rosówek. Po kilku sezonach wypróbowałem różne wzory. Spośród nich wybrałem kilkanaście sprawdzonych i pewnych haków dwóch firm. Drennan i Robinson. Szczególną uwagą obdarzyłem serię Titanium w której wędkarz znajdzie haczyki dostosowane kształtem do poszczególnych gatunków ryb. Ale to gotowe haczyki wraz z żyłką supercup zwróciły moją uwagę na tę serię. Ponieważ znakomite haki połączono z równie popularną i niezawodną żyłką. Taki duet powinien zapewnić 100% niezawodność. Ale czy aby na pewno gotowce są dobrym rozwiązaniem?


poniedziałek, 2 lutego 2015

Kołowrotek Robinson Admira 307

Kołowrotek Robinson Admira 307 znajduje się w jednym z niższych segmentów cenowych. Lekki korpus, zaprojektowany w systemie Slim Body. Przeznaczony do finezyjnego spinningowania. Wskazany jest dla tych wędkarzy, którzy dopiero zaczynają przygodę i do końca nie są pewni, która metoda będzie tą główną kierunkową. Jestem zdania, że nie warto inwestować grubych pieniędzy w droższe i solidniejsze serie dopóki, dopóty nie określimy swojej specjalizacji wędkarskiej. Duży procent negatywnych opinii skierowany w kierunku taniego sprzętu, jest wydawany przez osoby, które nie znają zasad prawidłowego użytkowania. Wszystko ma prawo się zużyć i popsuć. Jednak sami jesteśmy winni tego stanu rzeczy, użytkowanie nie zgodne z przeznaczeniem czy też zwykłe niedbalstwo doprowadza do zniszczenia sprzętu. Na rynku są dostępne buble ale trafiają się też perełki.

Chciałbym zaznaczyć, że nie znajdziesz tu żadnych cyferek czy też pojęć technicznych, których większość nie rozumie. Ich miejsce jest w katalogu producenta i tam je znajdziesz czytelniku. W kilku zdaniach chciałbym przedstawić wam swoje skromne doświadczenia z tym perłowym kołowrotkiem jako typowy wędkarz.