środa, 4 marca 2015

Jezioro Sopień

Jezioro Sopień położone jest w województwie Kujawsko-Pomorskim w powiecie brodnickim w gminie Brzozie. Akwen położony jest w dolinie rzeki Drwęca. Powierzchnia jeziora według danych PZW wynosi 28 ha. Maksymalna głębokość około 14 m, średnia 3,3 m.Długość jeziora wynosi 950m natomiast szerokość 390 m. Stok tego jeziora opada dość stromo w kierunku centralnie położonego Głęboczka. Wynurzona roślinność wodna w okresie letnim bardzo szybko się rozrasta i utrudnia wędkowanie z brzegu. Przejrzystość wody w okresie letnim jest bardzo mała przez licznie rozwijające się glony. 

Jezioro ma słabo rozwiniętą linię brzegową. Otaczają ją lasy, w części południowo zachodniej podmokłe. Północny i północno zachodni brzeg zajmują prywatne działki z domkami. Parking leśny wraz z slipem do wodowania znajduje się w po zachodniej części jeziora. Pomost i gospodarstwo agrotusrystyczne umiejscowione są po południowo wschodniej części. W tej części jeziora w wodzie znajdują się wbite pale zaledwie kilkanaście centymetrów pod powierzchnią. Należy zachować ostrożność w czasie pływania łodzią lub pontonem. W mętnej wodzie są niewidoczne! Wbite są prostopadle kilka metrów od wystających z wody pali.

Ryby w jeziorze Sopień.


W jeziorze Sopień złowimy karpie, które ważą ponad 20 kg, nieco mniejsze amury, płocie, leszcze, liny. Duże okonie a także szczupaki, które niestety mocno wytępili wędkarze i kłusownicy po przejęciu wody przez PZW. Więcej o tym w artykule Szczupaki z jeziora Sopień.

Dojazd do jeziora.


Jeżeli chcemy dojechać nad jezioro kierujemy się z drogi krajowej numer 15 do wsi Wielki Głęboczek. Na zakręcie w centrum wsi kierujemy się na Mały Głęboczek. Następnie po przejechaniu około 2 km skręcamy w prawo i jedziemy prosto drogą gruntową. W tym miejscu mamy dwie możliwości, kierować się prosto i dojedziemy do agroturystyki sopień, lub około 100 metrów od asfaltu skręcić w prawo(przy płocie) w kierunku parkingu leśnego.


Mapa batymetryczna jeziora Sopień

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz