wtorek, 27 stycznia 2015

Jezioro Wielki Głęboczek

Jezioro Wielki Głęboczek – Jezioro w woj. kujawsko-pomorskim w powiecie brodnickim w gminie Brzozie. Powierzchnia 49,7 ha, głębokość max. 18m, głębokość średnia 6,8m. Położone w malowniczej głęboko wciętej rynnie. Charakterystyczny wąski litoral przechodzi gwałtownie w stromy stok. Wypłycenia występują na krańcach jeziora. Największe w pobliżu przesmyku łączącego z jeziorem Forbin. 





Jest to jezioro konkursowe, którego opiekunem jest rejon PZW Brodnica. Z tego tytułu występują tu ograniczenia w wędkowaniu. W soboty i niedzielę rozgrywane są zawody wędkarskie na północnym brzegu jeziora zgodnie z harmonogramem (HARMONOGRAM ZAWODÓW WĘDKARSKICH NA ROK 2015 REJON BRODNICA)

Najczęściej poławianymi gatunkami jest płoć, leszcz, krąp, lin, węgorz, szczupak, okoń i sandacz. W jeziorze są również karpie. Potężne spławy tych ryb można usłyszeć i zauważyć wieczorową porą na wypłyceniu w pobliżu przesmyku łączącego jeziora. Owe wypłycenie to szczególnie dobre miejsce połowu płoci i leszczy w kwietniu i maju.


Moje spostrzeżenia:

Łowię zazwyczaj metodą na bata. Jezioro bardzo chimerne i zmienne. Jednego dnia możemy połowić mnóstwo ryb, a na drugi dzień zaledwie kilka ryb. Łowiłem tu piękne ponad 35 cm płocie, 2kg leszcze a także nieduże kilogramowe liny. Dominujące ryby to płocie i leszcze. Te drugie w zależności od roku potrafią bardzo miło zaskoczyć. Często też trafiają się liny jednakże nieduże. Na północnym brzegu rozgrywane są zawody wędkarskie, tu też znajdują się miejsca parkingowe (nieoficjalne, jednak od wielu lat nikt nie robi wędkarzom problemu) a także dogodne miejsca do zwodowania łodzi. Pod względem wyczynowym niektóre miejsca są wyraźnie lepsze ale też trafiają się „dziury”. Dno jest urozmaicone a szczególnie „na prostej” stok jeziora jest bardzo stromy. W zatoce „pod lasem” na lewo od miejsca zbiórki stok jeziora jest bardziej łagodny.



Dojazd do jeziora jest dogodny. Jadąc z Brodnicy w kierunku Olsztyna Z drogi krajowej nr 15 w miejscowości Wielki Głęboczek należy skręcić w prawo w kierunku wsi. Następnie na skrzyżowaniu w lewo. Przy remizie strażackiej skręcamy w prawo a na końcu asfaltu skręcamy w drugą drogę w prawo. Jedziemy drogą gruntową około 150 m pomiędzy posesjami dalej droga prowadzi tuż nad brzegiem jeziora. 

Mapa Batymetryczna jeziora Wielki Głęboczek




1 komentarz:

  1. Byłem tam na zawodach i rekreacyjnie z rodziną. Trudna woda ale ryby wynagradzają cierpliwość.

    OdpowiedzUsuń