poniedziałek, 12 stycznia 2015

Jezioro WądzyńskieJezioro Wądzyńskie - Jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie brodnickim, w gminie Bobrowo, leżące na terenie Pojezierza Brodnickiego. Powierzchnia Jeziora Wądzyńskiego wynosi 170,4 ha, średnia głębokość 7,8 m a maksymalna 34,6 m. Jezioro posiada przepływowy charakter. Przepływa przez nie rzeka Lutryna. Misę jeziora charakteryzują dwie biegnące równolegle rynny połączone wąskim przesmykiem. 
Dojazd do jeziora nie stanowi problemu, można dojechać nad samą wodę. Parking leśny i dogodne warunki do wodowania łodzi znajduje się na wysokości wsi Czekanowo. Z drogi wojewódzkiej nr 543 należy skręci w wsi Czekanowo w kierunku punktu czerpania wody, dalej drogą gruntową i leśną dojedziemy do obszernej polany gdzie bez obaw możemy pozostawić auto. Znajdują się tam również stanowiska wędkarskie na których można swobodnie wędkować z brzegu. Są one ukryte dlatego na mapie zaznaczyłem gdzie mniej więcej należy ich szukać. Druga droga dojazdowa również umożliwia dojechanie nad samą wodę. Jadąc od Brodnicy kierujemy się w kierunku Grudziądza następnie na pierwszym skrzyżowaniu za lasem kierujemy się do miejscowości Bobrowo. W Bobrowie skręcamy przy kościele w kierunku wsi Wądzyń. Dalej już dzieli nas tylko prosty odcinek drogi. Ogólnodostępne stanowiska znajdują się za wsią w lesie, gdzie po prawej stronie jest niewielka polana (prywatna). Latem widywałem tam przyczepę kempingową i niestety mnóstwo śmieci. Idąc z polany wzdłuż brzegu natrafimy na pomosty.

Dla wędkarzy którzy chcieliby zawitać dłużej nad jeziorem na półwyspie w wsi Wądzyń znajduje się ośrodek  wypoczynkowy.Co do ryb to mamy szanse złowić ładne płocie i wzdręgi, które na ostatnim lodzie biorą bardzo intensywnie. Populacja drapieżnika nie jest powalająca dominuje to niewielki okoń i szczupak. Pod względem spinningowym oceniam to jezioro jako mało atrakcyjne. Jednakże z pewnych relacji wiem, że łowiono tu bardzo ładne okonie. Swoje miejsce znajdą tu amatorzy spławika. Leszcze, liny, krąpie i wspomniane już płocie są najczęściej łowionymi rybami. W jeziorze można złapać również węgorze. Słyszałem również o karpiach i sandaczach ale obecnie nie mam potwierdzonych informacji. Podsumowując najlepsze miejscówki są w płytkich rejonach jeziora. Polecam na podlodowe wypady z mormyszką.1 komentarz:

  1. Jezioro Wądzyńskie to moje ulubione łowisko podlodowe. Konkretny i rzeczowy opis. Mapa batymetryczna super.

    OdpowiedzUsuń